slayd3

Aşağıdaki alanlara kullanmak istediğiniz miktarları girerek çelikleme yapacağınız fidanlar için çözeltinizi hazırlayabilirsiniz.

 

 • 2000 ppm lik 1 litre çözelti hazırlanması için aşağıdaki adımları takip edebiliriniz:
 • 2 gr. IBA tartılır
 • 500 cc’lik etil alkolde eritilir (iyice karıştırılması gerekir)
 • Bu eriyiğin üzerine 500 ml saf su ilave edilir
 • Çözelti iyice karıştırılır renkli bir şişede ağzı kapalı olarak buzdolabında saklanır
 • Kullanılacak miktar bir kap içine az miktarda konur ve köklendirmek için hazırlanan çelik dip kısımları (1 cm kadar) bu karışım içine 5 saniye süre ile batırılıp çıkarılır.

48 yorum

 1. 4000 veya 8000 ppm hazırlamak için 1000cc su ve alkol karışımına 4000 ppm için 4gr 8000 ppm için 8gr miktar olması gerekiyor sanırım.
  allah sizden razı olsun

 2. merhaba

  belirttiğiniz karışımı hazır olarak bulabileceğimiz bir marka tavsiyeniz veya IBA Hormonunu kuru toz halinde tavsiye edebileceğiniz. bir marka var mıdır. birde şöyle bir sorum olacak affınıza sığınarak çeliklerin dikimi aşamasında bu işlem yapılmazsa dikimden sonra bitkinin üstünden verilebilecek köklendirme hormonu tavsiyeniz var mıdır.? teşekkür ederim.

  • Merhaba
   Marka olarak MERCK ürünlerini tavsiye ederiz, ürünlerin kapalı kutularda olmasına da özen gösterin.
   Bu hormonun kullanım şekli nedeniyle kök yerine üstten kullanılamaz.
   Saygılarımızla

 3. merhaba ben iba köklendirme hormonu aldım ziratçi bana 500 cc ethil alkol 500cc saf su koymamı söyledi ve tozunhepsini koymamı bunu kavonoza yapsam kavonozu buz dolabında bekletsem ve çelikleri lazım oldumu batırıp çıkarsam olurmı birde dolapta kaç ay kaç sene kalabilir bozulmadan

  • Merhaba,
   Kullanmaya başlayacağınız zaman karıştırmanızı ve bekletmemenizi öneririz, kullanacağınız kadar karıştırabilirsiniz.

 4. Merhaba 4000 ppm ne anlama gelıyor.birde çelikleri köklenmesi için topraga gömdüğümüzde su vermemiz gerekiyormu hangi aylarda daha yuksek verim alabiliriz

 5. Merhaba. Yukarida belirttiginiz 2000ppm yerine 4000ppm hazirlamak istedigimizde alkol ve saf su oranlarinida 2katina cikartmamiz gerekiyormu. Bir diger aorumda karisimi hazirladiktan sonra kullanmak icin ayri bir kaba bir miktar koyulup üzerine su koyarak çoğaltmamiz gerekiyor galiba (anladigim kadariyla ) peki bu koymamiz gereken az miktardaki hazir solüsyonun miktari nekadardir acaba ? Şimdiden tesekkur ederim bilgilendirmeleriniz icin. İyi calismalar

  • Parts Per Million, yani ppm milyonda bir birime verilen isimdir. 4000ppm ürünü 2000ppm e düşürmek için çözelti eklemeniz gerekmektedir. Karışım için kullanmadan önce ilk önce alkol ile çözmeniz sonrasında seyreltebilirsiniz. Hesaplama aracı ile oranları bulabilirsiniz.

  • Bayer ürünü IBA piyasadan bulabilirsiniz, yapısı gereği alkol ve su karışımı ile tamamlanıyor. Köklendirmek için dikim öncesinde tecrübemiz var, damlama ile kullanmadık.

 6. Hangi odunsu bitkilerin kaç ppm değerde köklenmesini de belirtirmisiniz. mesela Elma armut dut ıhlamur gibi çeliklerin köklenmesi kaç ppm değer üzerinden yapılmalıdır. Cevaplarsanız sevinirim.

  • Hepsi için çok farklı değerler vardır, bizim uzmanlık alanımız dış mekan süs bitikeridir, 2000ppm ile 5000ppm arasında değişmektedir.

 7. İyi günler hep sıvı tarifi var peki pudra kullanarak toz kıvamına nasıl çevirebilir örneğin 5000ppm toz şeklinde çevirebilir.

 8. Genelde hep sıvıya çevrilme bilgisi veriliyor peki köklendirme tozuna talk pudrasına nasıl çevirebilir iz mesela örnek olarak
  5000ppm

 9. Sayin yetkili ben (seguoiadendron giganteum) agacindan celikleme yapmak istiyorum iba hormonuyla belirtilen karisimi ayarlayacak aletim yok bunu nasil ayarliyacayiz birde hormonun fiyati nedir ceyap verirseniz sevinirim.

 10. YETKİLİYİ Önemli bir sorum olacak Lütfen cevaplayın Merck marka iba hormonu alacağımm firmayla görüşüyorum firma KAÇ PPM olduğu hakkında bilgi veremediklerini söylüyorlar reçetede böyle birşey yazmıyor deniyor orjinal olduğuna eminim ama nasıl anlayacağım kaç PPM olduğunu lütfen bilgi veriniz.

  • PPM bilgisi zaten olaması normal. Siz ürün aldıktan sonra karışım yapacaksınız ve PPM bilgisi bu şekilde oluşacak. PPM’nin temel formülü ağırlık ya da hata sayılarının hacme bölünerek sonrasında 1.000.000 ile çarpılması sonucunda oluşur. Hesaplama aracı ile karışımın PPM değerini belirleyebilirsiniz.

 11. IBA alkolde çözünüyor evet ama çözeltiyi hazırladıktan sonra alkolü uçurursak ve uçurduğumuz kadar daha sonra su eklesek, IBA hormonunun etkinliği değişir mi?

 12. Merck marka köklendirme hormonu nereden tedarik edebilirim ben MANİSA ikamet ediyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 13. İyi günler ibayı fazla katmamız köklenmeyi artırırmı
  Odunsu bitkilerde kullanmak için nasıl bir grsmajla hazırlamam gerek ve yeşil pet şişede ömrü nkdr olur.

 14. Odunsu bitkilerde mesela dut ağacında indolbutrik asit oranı etil alkol oranı saf su oranı ne kadar olmalı? Kaç ppm hazırlanmalıdır bilgi verirseniz çok sevinirim Ben kendim oranını yaptım ama bitkileri yaktı Şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment