fbpx

Mavi Ladin Ağacı

Ekleyen: admin Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Ürünler

Mavi Ladin

Mavi ladin (Picea pungens), çamgiller (Pinaceae) familyasından 25-30 m’ye kadar boylanan ve 1,5 m’ye kadar çap yapabilen ladin türdür.

Özellikleri

Big-Picea-Pungens-Hoopsii

Picea Pungens

Kabuk ince ve pulludur. Genç ağaçlarda taç konik, yaşlılarda silindiriktir. Sürgünler kalın, turuncu-kahverengi, genellikle pürüzsüzdür. İğne yapraklar 15-30 mm uzunlukta, kalın, soluk boz-yeşil veya parlak mavi, ucu sivridir ve altında tek bir stoma bandı yer alır. İğne yapraklar koparılınca bir koku verir.

 

Kozalaklar sarkık, ince uzun, silindirik, 6-11 cm uzunlukta, kapalıyken 2 cm genişliğinde, açıkken ise 4 cm genişliğindedir. İnce bükülebilen kozalak pulları 20-24 mm uzunluğunda kenarları dalgalıdır. Kırmızımsı menekşe renkli kozalaklar 5-7 ay sonunda olgunlaşır. Tohumlar siyah, 3-4 mm uzunluğunda, ince uzun, tohum kanadı 10-13 mm olup donuk kahverengidir.

 

Peyzaj’da kullanımı; Mavi ladin, iğne yapraklı türler içerisinde en popüler olanıdır ve gösterişli parlak koyu yeşilimsi mavi iğne yapraklar için yetiştirilir. Ticari değeri son derece yüksektir; tohumdan, çelik yoluyla ve aşı ile üretimi yapılmaktadır.

 

Üretim Çeşitlerimiz

 

0 rakımda %40 mavili, 500 rakımda %60-%70 mavi, sertifikalı ithal tohumlardan üretilmiş çeşitli yaşlarda (1+0, 2+0, 3+0) çıplak ve/veya pot’ta mavi ladinlerimiz mevcuttur.

Lake states türü ithal sertifikalı tohumlardan üretilmiş, aşı ile üretime en uygun, doku uyuşmazlığı yapmayan batı ladinlerimiz çeşitli yaşlarda mevcuttur.

1 + 0 Mavi Ladin (Kaibab, Apache)

30 KURUŞ / Adet (Çıplak Kök)

 

2 + 0 Mavi Ladin (Kaibab, Apache)

50 KURUŞ / Adet (Çıplak Kök)

 

3 + 0 Mavi Ladin (Kaibab, Apache)

1 TL / Adet (Çıplak Kök)

 

2 + 1 Mavi Ladin (Kaibab, Apache)

1.5 TL / Adet (Saksı veya Poşetli)

 

2 + 2 Mavi Ladin (Kaibab, Apache)

2.5 TL / Adet (Saksı veya Poşetli)

60/75 cm Mavi Ladin (Kaibab, Apache)

(5.5 Lt Saksılı)

 

70/90 cm Mavi Ladin (Kaibab, Apache)

(20 lt Saksılı)

 

40/50 cm Mavi Ladin (Kaibab, Apache)

(23 lt Saksılı)

1+0; Tohumdan itibaren bir yılını toprakta geçiren çıplak haldeki fidanı tasvir etmek için kullanılan teknik bir tabirdir.

2+0; Tohumdan itibaren iki yılını toprakta geçiren çıplak haldeki fidanı tasvir etmek için kullanılan teknik bir tabirdir.

 

1+1 ; Tohum olarak ekildikten sonra 1 yılını toprakta ve sonrasında ise 1 yılını saksıda geçirmiş sonuç olarak saksılı bitkiyi tasvir eden bir terimdir.

2+1 ; Tohum olarak ekildikten sonra 2 yılını toprakta ve sonrasında ise 1 yılını saksıda geçirmiş sonuç olarak saksılı bitkiyi tasvir eden bir terimdir.

Etiketler:, , , ,

Geri Bildirim gönder...